Altın Rekor Seviyelere Çıktı! Uzmanlardan 3000 TL İçin Bu Tarih Konuşuluyor

Dolar/TL’nin 30 TL üstündeki yükselişiyle birlikte gram altın her geçen gün rekorunu yeniliyor. Yeni haftaya 2.200 TL’nin üstünde başlayan gram altın, altın yatırımcılarının yarın açıklanacak ABD enflasyonunu beklemesiyle dikkat çekiyor.

GRAM ALTIN: 2.240 TL
ÇEYREK ALTIN: 3.904 TL
YARIM ALTIN: 7.831 TL
CUMHURİYET ALTINI: 15.983 TL
ONS ALTIN: 2.177 DOLAR

ALTIN FİYATLARINI ETKİLEYEBİLİR

Altın, ABD işgücü piyasasında soğumaya işaret eden verilerin ardından cuma günü 2.194,99 dolar ile rekor kırmıştı. Şu sıralarda ise ons altın, cuma günkü kapanış olan 2.177,70 dolar civarında seyrediyor.

City Index kıdemli analisti Matt Simpson’a göre, büyük spekülatörlerin net-uzun pozisyonlarını artırmaları, altına olan talebin arttığını gösteriyor. Simpson, Fed’in kesintilerini beklerken kısa vadeli piyasa değil, fiyatların yüksek seviyelerde konsolide olacağını ve bu haftanın en büyük itici gücünün Salı günü açıklanacak olan Şubat ayı tüketici fiyat enflasyonu (TÜFE) verileri olacağını belirtiyor.

Altın piyasaları, global ekonomik gelişmelerden doğrudan etkilenir. Merkez bankalarının para politikaları, enflasyon oranları, jeopolitik gerginlikler ve ekonomik kriz beklentileri gibi pek çok faktör, altın fiyatlarını etkileyebilir.

3000 TL’YE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Altın uzmanı İslam Memiş’e göre, gram altının bu sene içinde ilk olarak 2.500 TL, ardından 3.000 TL seviyelerine ulaşması bekleniyor. Ons altın için ise bu yıl içinde 2.350 dolar hedefi öngörülüyor.

2250 TL SEVİYESİNİ TEST EDECEK

Kuyumcu Altıntaş, Mart ayının altın fiyatları açısından daha olumlu geçeceğini tahmin ediyor. Mart ayında ons altının daha stabil bir seyir izleyeceği ve bu durumun gram altın fiyatlarını olumlu etkileyeceği belirtiliyor. Mart ayının ilk yarısında 2.250 TL seviyesinin test edileceği ve ay ortasında bu fiyata ulaşılacağı ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x