Evde sade bir yılbaşı kutlamasının maliyeti 2 bin TL’yi aştı

Yeni yıla girmenin sevinci herkesi sarmaya başladı. Yılbaşı akşamı evde ailesi ve sevdikleriyle birlikte kutlayacaklar hazırlıklara hız verdi. Yılbaşı alışverişi yapmayı planlayan vatandaş yeni yıl sofrasının ne kadara mal olacağını da hesaplamaya başladı.

YILBAŞI YEMEĞİ NE KADARA MAL OLUR?

Antalya Ekspres’ten Çiğdem Korkan’ın haberine göre; ekonomide yaşanılan çalkantılı dönem, fiyatların sürekli artmasıyla birlikte yeni yıl kutlamaları da dışardan daha çok evde tercih edilmeye başlandı.

Yılbaşı gecesini ailesi ve dostlarıyla evlerinde kutlayacak kişilerin en temelde ihtiyacı; çorba, pilav, hindi, salata, yedikten sonra çerez, kola, tatlı, meyve, cips, kestane olacak. Yılbaşı yemeği için hesaplama yapıldığında ise; 1 kiloluk pirinç 50 TL, salata malzemeleri 150 TL, tam bütün hindi 600 TL, çorba ortalama 50 TL, maliyetinde. Bir gecelik yemek 850 TL’ye mal olacak. Kişi sayısı artınca haliyle maliyette artacak.

MEYVENİN MALİYETİ EN AZ 200 TL!

Evdeki yılbaşı yemeğinden sonra televizyon karşısında atıştırmalık kuruyemiş ve meyve, maliyeti de artırıyor. Yılbaşı alışverişini yapan ortalama bir aile, bir kilogram ayva 50 TL, muz 30 TL, elma 35 TL, portakal 15 TL, nar 40 TL, ananas tanesi 70 TL gibi meyvelerin tüketilmesi durumunda en az 200 lira harcama yapmak zorunda kalıyor.

Evdeki eğlenceye avokado, çilek ve kivi gibi meyve çeşitlerinin eklenmesiyle ise maliyet bir hayli yukarı çıkıyor.

EVDE YILBAŞI KUTLAMANIN MALİYETİ 2 BİN 86 TL

Karışık kuruyemişin kilosu 500 TL’den satılıyor. Kışın vazgeçilmezi kestanenin kilosu ise 180 TL’den satılıyor. İçecek olarak da en az 2 adet 2,5 litre kola alacak olan bir aile 45 TL’den 90 TL ödeme yapacak.

Son olarak yılbaşı eğlencesinin olmazsa olmazı cipsler ise paketi 33 TL den satılıyor. En az 2 paket alacak olan bir aile 66 TL de oraya ödeme yapacak. Bir kilo baklava alan bir aile 500 TL ödeme yapacak. Toplam bin 36 TL atıştırmalıklara ödenecek tutar olarak görülüyor.

Yukarda yapılan hesaplamalar neticesinde küçük bir grubun yılbaşını evde geçirmesi için 2 bin 86 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Kişilerin isteğine göre maliyetin fiyatı değişebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x