İnternetin Güvenliğini 1960’lardan Kalma Nostaljik Bu Cihaz Sağlıyor!

Lav lambaları neredeyse 60 yılı aşkın süredir hayatımızda… Bu renkli aksesuarların altın çağı artık geride kalmış olabilir, ancak lambalar yıllardır güvenlik sektöründe beklenmedik kullanım alanları buluyor.

NASIL KULLANILIYOR?

ABD’li bilişim şirketi Cloudflare, dünyanın en büyük internet güvenlik servis sağlayıcılarından biri. Amazon ve Google gibi müşterilere DDoS saldırılarına karşı koruma gibi çeşitli güvenlik işlevleri sunuyor. İçerik dağıtım ağı olan Cloudfare aynı zamanda bir sunucu ağı da sağlıyor ve web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Şirketin San Francisco’daki genel merkezi 100 adet lav lambasıyla dekore edilmiştir. Ancak bunlar sadece dekorasyon amaçlı değil, aynı zamanda önemli bir amaca da hizmet ediyor: İnternette şifreleme için rastgele oluşturucular olarak hizmet ediyorlar. Çünkü bilgisayar sistemleri mantığa dayalı çalışır ve rastgele değerler üretemez.

Örneğin Minecraft gibi oyunlarda veya kriptografide kullanılan rastgele algoritmalar vardır. Ancak “sözde rastgele sayı üreteçleri” (PRNG) olarak adlandırılan bu cihazlar bile hesaplamalara dayalıdır ve tahmin edilebilirdir. Desenleri her zaman rastgele olan ve asla tekrarlanmayan retro lambaların devreye girdiği yer burasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x