VanEck 2024 Tahminleri: Binance, BTC, ETH, SOL ve Fazlası…

VanEck, Bitcoin’in 2024’ün sonlarına doğru yeni bir zirveye ulaşacağını tahmin ediyor. Bu arada öngörüsüne göre en büyük kripto borsası Binance zirvedeki yerini kaybedecek. ABD’de bir resesyon yaşanacak. Yeni stablecoin piyasa değeri zirveleri görülecek. Ve daha fazlası..

Bitcoin, Ethereum, Solana, Binance, Yapay Zeka ve daha fazlası…

ABD’de resesyon ve Bitcoin ETF’lerine rekor fon akışı olacak!

VanEck, 8 Aralık’ta 2024 yılı için fiyat tahminleri, spot Bitcoin ETF lansmanının zamanlaması, Bitcoin’in halving’inin etkisi ve ortaya çıkan baskın kripto platformları da dahil olmak üzere 15 kripto tahmini yaptı. VanEck, BTC’nin uzun zamandır korkulan ABD resesyonu ve bir sonraki ABD başkanlık seçimlerinden sonraki düzenleyici değişikliklerin arka planında 2024’ün sonlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını öngörüyor.

VanEck, aralarında BlackRock ve Fidelity’nin de bulunduğu, onaylı bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu ve bir spot Ethereum ETF’si için yarışan birkaç firma arasında yer alıyor. Varlık yöneticisi, ilk spot Bitcoin ETF’lerinin ilk çeyrekte onaylanacağından emin. Bununla birlikte, ABD ekonomisi için de kasvetli bir tahmin yapıyor:

ABD resesyonu nihayet gelecek, ancak ilk spot Bitcoin ETF’leri de gelecek. Bitcoin’in fiyatını desteklemek için 2024’ün 1. çeyreğinde bu ETF’lere 2,4 milyar dolardan fazla para akacak.

Lider kripto son çeyrekte ATH seviyesine ulaşacak!

Firma ayrıca 2024’te gerçekleşecek halving’in “piyasada asgari düzeyde bir bozulmaya yol açacağını” öngörüyor. Ancak halving sonrası fiyatlarda bir artış olacağını belirtiyor. VanEck, Bitcoin’in 2024 yılının 4. çeyreğinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını bekliyor. Bunun da “ABD başkanlık seçimlerinin ardından yaşanacak siyasi olaylar ve düzenleyici değişikliklerden kaynaklanabileceğini” tahmin ediyor. Bu arada ABD Amerika başkanlık seçimlerinin tarihi 5 Kasım 2024.

Lider altcoin Ethereum, lider kripto Bitcoin’i geçemeyecek

Firma ayrıca Ether’in 2024’te Bitcoin’i takla attırmayacağını tahmin ediyor. Ancak, yine de büyük teknoloji hisselerinden daha iyi performans göstereceğini söylüyor. Bu bağlamda VanEck, şu açıklamayı yapıyor:

Geçmiş döngülerde olduğu gibi, Bitcoin piyasanın yükselmesine öncülük edecek. Ayrıca, değer halving’ten hemen sonra daha küçük tokenlere akacak. ETH, halving sonrasına kadar Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye başlamayacak. Yıl boyunca daha iyi performans gösterebilir, ancak ‘tersine çevirme’ olmayacak.

ETH/BTC fiyat oranı. Kaynak: VanEck

Solana, Ethereum’u zorlayacak!

Buna rağmen, Ether’in pazar payının, “ölçeklenebilirlik yol haritasını çevreleyen daha az belirsizliğe” sahip olan Solana gibi diğer akıllı sözleşme platformları tarafından zorlanacağını tahmin ediyor. Ethereum, 285 milyar dolarlık piyasa değeri ile akıllı sözleşmeler için mevcut endüstri standardı. Solana ise 30 milyar dolarlık piyasa değerine sahip rakip bir yüksek verimli Blockchain. Bununla birlikte, Ethereum katman-2 ağlarının, EIP-4844 ölçeklendirme güncellemesi uygulandıktan sonra EVM uyumlu kilitli toplam değerin ve işlem hacminin çoğunluğunu yakalayacağını belirtiyor.

Ademi merkeziyetçilik, yapay zeka tekellerine zarar verecek

Bu haftanın başlarında Andreessen Horowitz (a16z) de 6 Aralık’ta yayınladığı Big Ideas in Tech for 2024 raporunda çeşitli tahminler yaptı. Ancak odak noktası daha çok yapay zeka ve ademi-merkeziyet oldu. a16z, Web3 girişimlerine her yıl milyonlarca yatırım yapan sektörün en büyük risk sermayesi şirketlerinden biri. VC firmasıne göre kripto, yapay zekayı OpenAI, Google ve Meta gibi birkaç teknoloji devinin elinden alıp daha geniş Web3 topluluğuna taşımaya yardımcı olacak.

Merkezi olmayan ağlarının, şu anda yalnızca teknoloji devlerinin erişme imkanı olduğu devasa kaynaklar gerektiren merkezi yapay zeka modellerini dengelediğini belirtiyor. Bununla birlikte, kripto ağları, herkesin büyük dil modellerini eğitmek için bilgi işlem gücü ve verilere katkıda bulunabileceği izinsiz pazarları mümkün kılabilir ve 2024’te bundan daha fazlası olacaktır.

Binance liderlik koltuğunu kaybedecek!

VanEck ayrıca, Coinbase, OKX, Bybit ve Bitget gibi rakiplerin liderlik için yarışacağını söylüyor. Bu nedenle en büyük kripto borsası Binance liderlik koltuğunu kaybetme riski altında. Bu doğrultuda VanEck, Binance borsasının en üst sıradaki konumunu kaybedeceğini öngörüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, son zamanlarda dünya genelinde düzenleyici baskılara maruz kaldı. Binance, ABD Adalet Bakanlığı ile 4 milyar dolarlık bir anlaşma yapmak zorunda kaldı. Ardından, son derece etkili bir endüstri lideri olan CEO’su Changpeng Zhao, koltuğunu bıraktı.

Diğer tahminler

Bu arada VanEck, stablecoin piyasa değerinin 200 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Dahası, Circle’ın USDC’sinin geri dönüş yapacağını öngörüyor. Merkezi olmayan borsaların spot işlem hacimlerinin yeni bir zirveye ulaşmasını bekliyor. Ayrıca, KYC uyumlu DeFi platformlarının muhtemelen KYC olmayanları geçeceğini öngörüyor.

VanEck ‘e göre, Ethereum Attestation Service veya Uniswap Hooks kullananlar gibi KYC özellikli ve duvarlı bahçe uygulamaları, kullanıcı tabanı ve ücretlerde KYC olmayan uygulamalara yaklaşarak ve hatta onları geçerek önemli bir çekiş kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x